Sensacja: Ujawniono nieznany dotąd telegram polskich Żydów

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„The Times of Israel” ujawnił dzisiaj nieznany dotąd telegram, który w 1939 polscy Żydzi wysłali do premiera Wielkiej Brytanii (Nevill Chamberlain). Polscy Żydzi prosili o umożliwienie emigracji do Palestyny. Według izraelskiej gazety, telegram polskich Żydów został wysłany 17 marca 1939 r. Podpisy na nich złożyli ówcześni przywódcy dwóch żydowskich partii działających na terenie Polski. Była to ortodoksyjna Agudas Israel (Związek Izraela) i Organizacja Syjonistyczna w Polsce.

NAJNOWSZE INFORMACJE: Polskie mięso skażone śmiertelną bakterią

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

„W najciemniejszych i najtragiczniejszych godzinach historii i istnienia Żydów, trzy i pół miliona Żydów w Polsce apelują do rządu Jego Królewskiej Mości, (do) władzy, która podjęła się odpowiedzialności za utworzenie siedziby narodu żydowskiego w Palestynie, aby rozważyła zarówno zaufanie, jakie naród żydowski pokłada w Anglii, (jak) i najświętsze nadzieje żydowskie i nie stosowała polityki w Palestynie, która rzuca masy żydowskie w otchłań rozpaczy” -czytamy w telegramie.

Nieznany telegram polskich Żydów w 1939 r.

The Times of Israel podaje, że w 1939 roku sytuacja polskich (i nietylko) Żydów była bardzo trudna. Ekspansja Niemiec i wrogie nastawienie do narodu żydowskiego podsycało strach i lęk przed przyszłością. 30 września 1939 roku Nevill Chamberlain podpisał układ monachijski. Pozwaał on na to aby Hitler zaanektował część Czechosłowacji. Zrobił to wierząc, że w ten spokój kupi spokój dla swojego narodu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Oczywiście stało się odwrotnie.

-Słabość Chamberlaina ośmieliła Hitlera do rozpoczęcia II wojny światowej zaledwie 11 miesięcy później – napisano „The Times of Israel”.

TO JEST PILNE: PILNE: Samolot rozbił się pod Warszawą! Mnóstwo służb, trwa akcja ratunkowa

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Dalej w artykule wysunięto wnioski, że układ Monachijski „wyczyścił drogę” do Holokaustu. Przypomnijmy, że niecałe 1,5 miesiąc później miała miejsce „noc kryształowa”.

„Była ona zapowiedzią losu, który czeka sześć milionów innych Żydów w całej Europie – zaznacza gazeta. „Po 'nocy kryształowej’ nikt nie mógł twierdzić, że nie wie o zamiarach Hitlera wobec Żydów” – czytamy w izraelskiej gazecie.

„W 1939 r. perspektywy europejskich Żydów nigdy nie były gorsze” – czytamy.

ZOBACZ TAKŻE: Dramat ukochanego przez widzów aktora „Ranczo”! To koszmar

Organizacja zajmująca się emigracją żydowską (Agencja Żydowska) wezwała rząd brytyjski do pozwolenia na wyjazd do Palestyny. Jednakże nie było to łatwe, gdyż w dalszym ciągu Wysoki Komitet Arabski, który reprezentował Arabów palestyńskich, nie był skłonny pozwolić na zezwolenie na imigrację Żydów europejskich, w tym polskich.

Polscy Żydzi w 1939 czuli zagrożenie „Chamberlain i Hitler mieli milczący sojusz”?

The Times of Israel stwierdza, że rząd brytyjski nie wziął pod uwagę telegramu. Dalej wskazuje, że świadczyć to może o cichym przyzwoleniu na działanie Hitlera. Fakt ten dodatkowo potwierdza działanie premiera Wielkiej Brytanii, mające na celu uspokojenie wodza III Rzeszy. Szedł na różne ustępstwa. Więcej – nie wiadomo czy ktokolwiek zapoznał się z treścią telegramu.

Vevill Chamberlain nie udzielił również wsparcia ani odpowiedzi o którą prosili polscy Żydzi. Wszystko do czasu aż nie opublikowano białej księgi, która ogłaszała nową politykę palestyńską. To był cios, bowiem ograniczono wtedy żydowską imigrację do Palestyny do maksymalnie 75 tys. osób w latach 1939-1944.

„Skutki polityki imigracyjnej białej księgi były katastrofalne” – pisze „The Times of Israel”, podkreślając, że spośród 3,5 mln polskich Żydów, którzy prosili Chamberlaina o pomoc w marcu 1939 r., tylko 75 tys. żyło jeszcze na początku 1945 r.

„Bez względu na motywy i intencje Hitler i Chamberlain działali w milczącym sojuszu, aby skazać na śmierć sześć milionów Żydów w Europie” – podsumowuje ostro dziennik.

The Times of Israel ujawnił telegram polskich Żydów, Polscy Żydzi napisali do premiera Wielkiej Brytanii (Nevill Chamberlain) w 1939 ws emigracji
The Times of Israel ujawnił telegram polskich Żydów, Polscy Żydzi napisali do premiera Wielkiej Brytanii (Nevill Chamberlain) w 1939 ws emigracji

źródło: AFP, Interia, The Times of Israel

Zobacz również:

Potwierdzone: Macron przyjeżdża do Polski. Jaki jest cel wizyty?
Szok! Kuba Wojewódzki ogłosił to oficjalnie! Chodzi o dziecko!
Francja na skraju upadku! Służby straciły kontrolę. Przerażające dane
Gdańsk: Rozpędzony samochód wjechał w ludzi
Brawo! Jest ostra reakcja Andrzeja Dudy. To usłyszała cała Europa
Widzów wryło! Manowska ujawniła długo skrywany rodzinny sekret
window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

, ,

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →