W najbliższych dniach zima znów do nas zawita. Na początku lutego przyjdzie znacznie ochłodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega także przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla jedenastu województw, m.in.: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. W porywach zawieje nawet do 100 km/h. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem na Pomorzu. IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia dla strefy brzegowej.
Jak informuje IMGW, Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Morza Norweskiego nad południową Skandynawię. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Dotyczą one jedenastu województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Na Pomorzu synoptycy zapowiadają sztorm nad samym morzem. W całym regionie będzie wiał bardzo silny wiatr, dochodzący nawet do 100 km/h! W związku z wichurą zamknięte zostały cmentarze w Gdańsku i w Gdyni. W rzekach na Pomorzu niebezpiecznie wzrasta też poziom wody. Lokalnie jest możliwość przekroczenia stanów alarmowych.
#OSTRZEŻENIE #IMGW wydał ostrzeżenie dla części województw dotyczące silnego wiatru. Najmocniej wiać może na pomorzu, porywy max. do 100 km/h. Wiatr nasili się popołudniu w poniedziałek i osłabnie nad ranem we wtorek.
— Strażacki.pl – portal Strażaków (@Strazacki_pl) January 29, 2018
W nocy z poniedziałku na wtorek (z 29 na 30 stycznia) w całym kraju wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Najniższą temperaturę (1 st.C) termometry wskażą w Suwałkach, Zakopanem i Jeleniej Górze. Możemy spodziewać się również dość silnego wiatru, w porywach do 85 km/h, a na wybrzeżu w porywach do 100 km/h. Natomiast wysoko w Sudetach i Karpatach w porywach do 140 km/h.
Z początkiem lutego nadejdzie ochłodzenie. W piątek (2 lutego) w okolicach Suwałk termometry pokażą -1 st. C.
Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.