Izrael WŚCIEKŁY! IPN w odwecie ujawnia tajną listę ws. holocaustu
Polska i Izrael nie mogą się porozumieć, Andrzej Duda zapowiedział co zrobi w związku z 75 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau Yad Vashem

Najnowsze działanie IPN w sprawie pamięci o II wojnie światowej i zagładzie dokonanej w jej czasie przez Niemców wzbudza ogromne kontrowersje. Po raz pierwszy w historii Instytut stworzył listę, która rzuca nowe światło na tragedię Holokaustu i osoby, które go dokonały. Informacja wywołała prawdziwe trzęsienie w Izraelu.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie wyszła z inicjatywą stworzenia listy pracowników kompleksu obozów Auschwitz-Birkenau, która zostanie upubliczniona. Jest to kontynuacja rozpoczętego w 2011 roku śledztwa dotyczącego zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu.

Lista obejmować będzie SS-manów, którzy pełnili w Oświęcimiu funkcję strażników, przyczyniając się do zagłady osadzonych osób. Obejmie łącznie 8,5 tysiąca osób. Razem z nazwiskami pojawią się w niej zdjęcia i narodowości przestępców oraz takie rzeczy, jak data przyjazdu do obozu i data jego opuszczenia.

Spis pozwoli także na uzyskanie informacji o ewentualnych procesach członków SS, gdyż przed sąd doprowadzono jedynie 12 proc. z nich. W liście znajdziemy także takie informacje jak data urodzenia i jego miejsce, wykształcenie oraz pochodzenie.

Znaczną część SS-manów stanowili bowiem volksdeutsche, czyli pochodzący z państw podbitych przez Hitlera etniczni Niemcy, lub za takich się podający. Właśnie ten punkt najbardziej zaniepokoił rząd Izraela.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Obchody 73. rocznicy wyzwolenia oświęcimskiego kompleksu obozów przez Armię Czerwoną nie odbyły się w dobrej atmosferze. Napięcie dyplomatyczne było widoczne szczególnie podczas przemówienia izraelskiej ambasador, Anny Azari.

W dniu przegłosowania przez Senat nowelizacji ustawy o IPN wycofano ją, pozostawiając wakat na miejscu ambasadora Państwa Izrael w RP. Obniżono w ten sposób rangę relacji dwustronnych, które do tego momentu były idealne.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Także pomysł ujawnienia listy odpowiedzialnych za zbrodnie w KL Auschwitz i Birkenau spotkał się z brakiem aprobaty rządu państwa żydowskiego. W jego opinii projekt ma wymazać polskie uczestnictwo w Holokauście, o którego ujawnienie tak bardzo walczy Izrael, utrzymując m.in., że Niemcy zlokalizowali w Polsce największy obóz, gdyż spodziewali się ogromnego poparcia polskiego społeczeństwa

To z pewnością nie poprawi relacji między skłóconymi państwami, które od kilku dni znajdują się na kursie kolizyjnym. Zastrzeżenie wobec polskiej ustawy zgłosiły również USA i Ukraina.