Polski świat szachów pogrążył się w żałobie po wiadomości o śmierci znanej i cenionej arcymistrzyni szachowej. Miała ona 45 lat. Informację o jej śmierci potwierdził Łukasz Turlej, były wiceprezydent, a obecnie sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Joanna Dworakowska nie żyje.
Joanna Dworakowska była wybitną postacią w świecie szachów, od kiedy zdobyła tytuł arcymistrzyni w 1997 roku. W swojej karierze osiągnęła także status mistrza międzynarodowego wśród mężczyzn w 2001 roku. To wyjątkowe osiągnięcie w świecie szachów, zdominowanym przez mężczyzn.
Jednym z najważniejszych momentów w jej karierze było zdobycie brązowego medalu z reprezentacją Polski na Olimpiadzie Szachowej w 2002 roku. Wtedy polska drużyna w składzie z Iwetą Radziewicz, Moniką Soćko i Beatą Kądziołką zajęła trzecie miejsce. Lepsze okazały się jedynie drużyny z Chin i Rosji.
Joanna Dworakowska nie żyje
Dworakowska miała także na swoim koncie złoty medal drużynowych mistrzostw Europy w 2005 roku, gdzie polski zespół tworzyły również Radziewicz, Soćko, Jolanta Zawadzka i Marta Zielińska. Indywidualnie zdobyła tytuł wicemistrzyni świata juniorek do lat 20 oraz dwukrotnie zdobyła brąz w mistrzostwach Europy w szachach szybkich.
Najwyższy ranking, jaki osiągnęła Joanna Dworakowska, datowany na 1 kwietnia 2002 roku, wynosił 2445 punktów. W tamtym czasie taki wynik uplasował ją na 24. miejscu światowej listy FIDE. Była wtedy najwyżej klasyfikowaną zawodniczką z Polski.
Na razie nie zostały podane przyczyny śmierci Joanny Dworakowskiej. Śmierć niespodziewana i przedwczesna tej uzdolnionej szachistki jest ogromną stratą nie tylko dla rodziny i bliskich, ale także dla całej społeczności szachowej.
Joanna Dworakowska zostanie zapamiętana jako jedna z najbardziej wpływowych postaci w historii polskich szachów, nie tylko ze względu na swoje osiągnięcia, ale również za inspirację, jaką stanowiła dla młodych szachistów, szczególnie kobiet, w kraju i na świecie. Jej śmierć przypomina o kruchości życia, ale także o trwałości i wpływie, jaki można wywrzeć na swoje środowisko i dyscyplinę, jaką się kocha.
Zobacz również:
- Najbardziej makabryczny pogrzeb w historii. Ciało Elżbiety I nagle wybuchło
- Ostra reakcja NATO po ataku Iranu na Izrael. Świat wstrzymał oddech
- Wystarczył jeden kęs dania. Doszło do zatrzymania akcji serca