Miasta całkowicie sparaliżowane. Nawałnice przetaczają się przez kraj
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ponad 2200 interwencji strażaków, uszkodzone dachy, powalone drzewa i cztery osoby poszkodowane – to bilans potężnych burz, które przetaczają się przez Polskę. A to jeszcze nie koniec.

Nawałnice paraliżują kraj

Od poniedziałkowego popołudnia przez wiele regionów Polski przeszły gwałtowne burze, które siały prawdziwe spustoszenie. Najbardziej ucierpiały województwa: małopolskie, podkarpackie i lubelskie. Wichury zrywały dachy, drzewa lądowały na drogach i liniach energetycznych, a intensywne opady doprowadziły do zalanych posesji i ulic.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie służby pracowały niemal bez przerwy, starając się minimalizować szkody. Strażacy odebrali ponad 2200 zgłoszeń, a działania w wielu miejscach trwają do teraz.

Najtrudniejsza sytuacja na południu Polski

Tylko w województwie podkarpackim zgłoszeń było około 1200. Jak poinformował st. bryg. Marcin Betleja z PSP, burze uszkodziły blisko 200 dachów, a cztery osoby zostały ranne – w powiatach: krośnieńskim, przemyskim, mieleckim i leżajskim.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Z kolei w Małopolsce interwencji było ponad 500. Szczególnie trudna sytuacja panowała w powiecie brzeskim, tarnowskim i bocheńskim. Tam ewakuowano obóz harcerski, a 12 uczniów i trzech opiekunów znalazło schronienie w budynku parafialnym.

7, 2025

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Silny wiatr zerwał dachy z kościoła, szkoły i kilku domów mieszkalnych. Na Lubelszczyźnie strażacy odebrali ponad 300 zgłoszeń, a szkody odnotowano głównie w powiatach hrubieszowskim, biłgorajskim i zamojskim.

Burze jeszcze nie odpuszczają. Alerty w całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż utrzymuje wysokie poziomy ostrzeżeń. Dla województwa śląskiego wydano alert trzeciego stopnia – najwyższy możliwy. Stopień drugi dotyczy m.in. Małopolski, Podkarpacia, Świętokrzyskiego, Łódzkiego, Opolskiego i części Mazowsza.

7, 2025

Pierwszy stopień zagrożenia obejmuje woj. lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. W wielu miejscach możliwe są podtopienia i wezbrania wód z przekroczeniem stanów alarmowych.

Strażacy apelują, by nie wychodzić z domów podczas burz, nie parkować aut pod drzewami i śledzić komunikaty IMGW oraz RCB. Sytuacja nadal jest dynamiczna, a prognozy nie pozostawiają złudzeń – pogoda jeszcze pokaże pazur.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});