Epidemia koronawirusa w Polsce: Ustawa przeciwko koronawirusowi weszła w życie, została podpisana przez prezydenta- co zawiera i jakie daje możliwości? Jakimi dodatkowymi narzędziami będą mogli dysponować urzędnicy państwowi? Tego wszystkiego dowiedzą się państwo z artykułu.
W niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sobotę.
„Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli”.
– informuje PAP
CZYTAJ TEŻ: Od dziś spirytus bez akcyzy! Ministerstwo reaguje na koronawirusa
Dawno już nie było tak wielkiej zgodności pomiędzy Sejmem i Senatem. Jednakże pomimo zgody Senatu na przyjęcie specustawy dotyczącej koronawirusa już zapowiedziano zmiany. Opozycja zaalarmowała, że będzie zgłaszać poprawki, bowiem ustawa przeciwko koronawirusowi zawiera wiele błędów merytorycznych i legislacyjnych.
Projekt rządu w szybkim tempie został wcielony w życie. Wszystko przez rozprzestrzeniającą się w Europie epidemię koronawirusa SARS-CoV-2.
Ustawa przeciwko koronawirusowi- Co zawiera?
Ustawa umożliwia pracodawcom zlecenie pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej z domu. Ponadto dla rodziców, którzy będą zmuszeni opiekować się dziećmi z domu z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych wprowadzono zasiłek. Przysługuje on jednak za okres nie dłuższy niż 14 dni.
Kolejnym ważnym punktem w ustawie jest również możliwość zamawiania towarów lub usług niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania przepisów ustawy „Prawo zamówień publicznych”. Wielkie zmiany zaszły także w prawie budowlanym. Specustawa umożliwia projektowanie, budowę, przebudowę oraz rozbiórkę obiektów oraz zmianę warunków użytkowania bez stosowania przepisów o prawie budowlanym. Podobnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Tutaj mocno zliberalizowano przepisy w związku z epidemią koronawirusa.
Co ze świadczeniami opieki zdrowotnej? Ustawa przeciwko koronawirusowi, że minister zdrowia w oparciu o dane przekazane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, będzie mógł ustalać ceny na poszczególne produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które pomogą w walce z koronawirusem COVID-19.
Od dzisiaj również, farmaceuta w przypadku zagrożenia zdrowia będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną. Oznacza to brak konieczności wizyty w placówce medycznej.
Epidemia koronawirusa: wprowadzenie „stanu epidemii”
Ustawa przeciwko koronawirusowi zakłada również, że w przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia uniemożliwi działania administracji rządowej i samorządów, rząd może za pomocą jednego rozporządzenia wyznaczyć tzw. obszar zagrożony. Obszar zagrożony określa się mianem terenu na którym wystąpił stan epidemii lub też stan zagrożenia wybuchem epidemii.
Premier może, w myśl ustawy – na wniosek ministra zdrowia – nałożyć na jednostkę samorządu terytorialnego obowiązek wykonania określonego zadania w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Jednakże jakie to są zadania – nie ujawniono.
Ustawa daje również więcej kompetencji wojsku. Rozszerza uprawnienia i umożliwia wykorzystanie wiedzy tudzież kwalifikacji posiadanych przez żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w dużo szerszym zakresie.
Również budżet został ujęty w nowych regulacjach, które od dziś weszły w życie. Zdecydowano, że w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa Rada Ministrów może rozporządzeniem, dokonywać dowolnego przeniesienia środków budżetowych między częściami i działami budżetu państwa.
Źródło: Sejm
Polecamy także:
Kamil Lemieszewski z show „Big Brother” już tak nie wygląda! Co za zmiana
Okropne! Michał Szpak zmodyfikował twarz? Burza w sieci
Rewolucja w Polsce! Takich sklepów jeszcze nie było
To może Cię również zainteresować:
Kim jest Bogusław Wojewódzki- ojciec gwiazdy TVN- co ukrywa Kuba?
12-latka z Bielska urodziła dziecko. Wiadomo kto jest ojcem
Skandal! Jan Paweł II upokorzony na oczach milionów widzów