Koronawirus w Polsce wymusił zmiany w wielu instytucja w tym również w bankach, rewolucja jaka się dokonuje sprawiła, że na popularności zyskuje bankowość online oraz podpis elektroniczny.
Czytaj też: Minister potwierdziła: Handel nie wróci w dawnej formie
Pandemii nikt nie zaplanował. W momencie gdy na stałe w naszym życiu zagościł koronawirus musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Wiele usług, instytucji dostępnych fizycznie nagle przeniosło swoja działalność na linie telefoniczne lub do internetu.
Do tej pory usługi oferowane online były w przeważającej większości traktowane jako dodatek. Obecnie stają się powoli głównym i niejednokrotnie jedynym sposobem załatwienia czegokolwiek.
Rewolucja w bankach i nie tylko
Już teraz widać, że koronawirus sprawił, że większość zależności pomiędzy firmami i instytucjami a klientami przeniosła się do sieci internetowej. zmiany nastąpiły między innymi w bankach.
Obecnie faktycznym wyzwaniem jest podpis elektroniczny. Wcześniej wiele osób nie korzystała z niego gdyż nie było takiej konieczności. Teraz okazuje się, że dzięki niemu można załatwić sporo spraw urzędowych i nie tylko.
Podpis elektroniczny jest niezwykle ważny dla osób prowadzących działalność gospodarczą chcących załatwić cokolwiek np. w urzędach.
Zobacz również: Wizja Jackowskiego się spełnia! Czy druga część też się zrealizuje?
– Koronawirus praktycznie z dnia na dzień przeorganizował nasze życie. Wiele usług, które do tej pory były dostępne online jako alternatywna dla świadczonych standardowo, nagle stały się dostępne jedynie w trybie cyfrowym. Wiele instytucji, jak banki czy urzędy, stanęło przed wyzwaniem, aby poszerzyć katalogi swoich usług o takie, które pozwalają realizować potrzeby klientów bez konieczności wizyty w placówce czy stosowania papierowych dokumentów
– mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.
Podpis elektroniczny bywa niezbędny w momencik konieczności podpisania jakiegoś dokumentu bez możliwości stawienia się osobiście w placówce.
Czym jest podpis elektroniczny, czy w bankach na stałe zajdą zmiany?
Podpis elektroniczny to ciąg znaków dołączany do dokumentu. Gwarantuje on, że treść dokumentu się nie zmieniła oraz w sposób jednoznaczny pozwala ustalić tożsamość osoby która użyła tego podpisu. Posiadanie podpisu elektronicznego ułatwia wiele spraw szczególnie w tych czasach. Tym bardziej, że jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym.
W bankach może się to okazać niezwykle pomocne, gdyż obecnie nawet jeżeli oddziały banków są otwarte to dostęp do załatwienia jakiejkolwiek sprawy bywa mocno ograniczony ze względu na zbyt małe możliwości przerobowe personelu.
Zobacz także: Kolejne zachorowania i zgony, nowe dane
– Dokument opatrzony takim podpisem ma dokładnie taką samą moc prawną jak podpisany własnoręcznie na papierze. Tym samym dokumenty papierowe można zastąpić ich wersją elektroniczną
– przekonuje Elżbieta Włodarczyk.
Z czego składa się podpis elektroniczny?
Kwalifikowany podpis elektroniczny wymaga dwóch elementów. Jest to klucz prywatnego użytkownika, który pozostaje pod jego wyłączną kontrolą. Jest zapisany np. na specjalnej karcie kryptograficznej, oraz kwalifikowany certyfikat zawierającego dane pozwalające na identyfikację właściciela. Taki certyfikat może być wydany wyłącznie przez tzw. podmiot świadczący usługi zaufania, np. KIR. Daje on gwarancję, że tożsamość osoby, dla której certyfikat ma być wydany, została wiarygodnie zweryfikowana.
– opisuje podpis cyfrowy portal Interia
Zobacz też: Wizja Jackowskiego się spełnia! Czy druga część też się zrealizuje?
– Weryfikując elektroniczny podpis kwalifikowany, możemy ustalić, kto jest jego autorem. Mamy też pewność, że treść takiego dokumentu nie została zmieniona
– podkreśla ekspertka Krajowej Izby Rozliczeniowej.
– Składanie podpisu elektronicznego wygląda w ten sposób, że użytkownik podpisuje dokument swoim kluczem prywatnym, dołącza do niego swój kwalifikowany certyfikat i wysyła do odbiorcy. Z kolei odbiorca na podstawie tego certyfikatu ustala, kto jest autorem dokumentu, i weryfikuje, czy się nie zmienił.
-dodaje.
Polecamy także:
Skandal, Karolak ma poważne problemy! To jego koniec?
„Zapomniała, że nie jest w TVP”. Pokaz chamstwa w wykonaniu minister (wideo)
Płonie skarb narodowy! To prawdziwa tragedia