Architekci projektu cMetal chcą wykorzystać technologię blockchain do odbudowy potencjału Europy Środkowo-Wschodniej, który zmalał po barbarzyńskim ataku na Ukrainę.
cMetal w szerszej perspektywie
Potencjał Europy Środkowo-Wschodniej ucierpiał w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W końcu światowa gospodarka to system naczyń połączonych. Według raportu analityków Banku Pekao S.A. koszt odbudowy kraju wyniesie nawet 750 miliardów dolarów. Niestety należy wziąć pod uwagę to, że najeźdźcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i podana kwota najprawdopodobniej wzrośnie. Na wojnie wiele może się zdarzyć.
– Przedsiębiorcy po jednej i po drugiej stronie chcą współpracować nie tylko w imię biznesu, marży, osiągania większego dochodu, szukania nowych rynków zbytu, ale też w poczuciu, że współpraca i uczestniczenie w odbudowie Ukrainy jest naszym dobrem wspólnym
– wskazywał we wrześniu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podczas posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej w Rzeszowie.
W czerwcu rząd Prawa i Sprawiedliwości uruchomił nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy. Na zlecenie resortu rozwoju prowadzi go Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Pod koniec sierpnia rozpoczęły się konsultacje z tymi, którzy zgłosili się do programu. Zarejestrowało się ponad 1200 podmiotów. Jak widać, pole do współpracy jest olbrzymie, a chętnych przedsiębiorstw nie brakuje.
cMetal narzędziem polskich firm do odbudowy Ukrainy?
Przedsięwzięcie będzie największym wyzwaniem dla sektora prywatnego i publicznego od czasów II wojny światowej. Nie dziwi więc, że oprócz państw sprawy w swoje ręce biorą również przedstawiciele biznesu. Jedną z takich oddolnych inicjatyw jest niezwykle ambitny projekt cMetal, który dzięki architekturze blockchain usprawni wymianę zasobów i przede wszystkim nada tak bardzo pożądaną transparentność wszelkim transakcjom.
Autorzy cMetal tworzą specjalną platformę handlowo-informacyjną, gdzie będą obecne nie tylko największe ukraińskie przedsiębiorstwa, ale także podmioty z całego świata. Pomysłodawcy projektu nie ukrywają, że zależy im zwłaszcza na przyłączeniu się firm z regionu, tym z Polski. A w ich interesie leży przecież zacieśnienie współpracy gospodarczej z Ukraińcami. Doświadczenie polskich przedsiębiorców będzie tutaj nie do przecenienia.
Na ten moment swoją chęć zaangażowania w cMetal zgłosiły takie firmy, jak: Raven, Autorud Stalowa Wola, PSB Marka, Zakłady Magnezytowe „ROPCZYCE”, Alumetal, VALC METAL ELEMENTS, Przedsiębiorstwo Budownictwa i Handlu „UNIPOL”, Agroplastment, Yuzhnoye State Design Office, Alder Partner czy ECKERT. Zdaje się, że to dopiero początek fali zainteresowania, ponieważ chętnych podmiotów wciąż przybywa.
Token cMetal, czyli idzie nowe
Tokeny odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu codziennym. Mogą pełnić funkcję pieniądza do płacenia za – zazwyczaj ściśle określony – rodzaj usług. Najczęściej tokeny są związane z jakimś projektem, firmą lub osobą. Posiadają obecnie gigantyczny zakres potencjalnych funkcji: od pomocy w umożliwieniu zdecentralizowanej wymiany do sprzedaży w grach komputerowych. Bez wątpienia należą do technologii przyszłości.
– Nasz innowacyjny token przyczyni się do powstania międzynarodowej wspólnoty biznesowej. Ścisła współpraca ekonomiczna to kwestia czasu. Polskie firmy będą miały olbrzymi udział w sprzątaniu po Putinie. Uważamy, że cMetal ze względu na atrakcyjną możliwość inwestowania i zniwelowanie ryzyka nieprawidłowości podczas transakcji stanie się fundamentem biznesowej unii obydwu państw
– przekonuje jeden z pomysłodawców cMetal.
O ile tokeny będą służyły do transakcji biznesowych, to zespół cMetal przygotowuje również NFT, czyli unikatowe jednostki, których kupno pozwoli nabywcom realnie wesprzeć ukraiński wysiłek zbrojny. Chodzi o możliwość zainwestowania w konkretnego żołnierza walczącego na froncie, któremu broń czy wyposażenie dostarczy znana organizacja non-profit Come Back Alive. „Licytacja” pierwszego wojownika ruszy jeszcze w tym roku.
graf. https://pl.freepik.com – ASolano