Mołdawia nie jest osamotniona. W ramach niezależnej platformy regulatorów łączności elektronicznej EaPeReg, gdzie Polska ma statut doradcy w sieci, mołdawski odpowiednik UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej), czyli ANRCETI został przeszkolony w Polsce. Tuż po szkoleniu przez UKE młodawscy urzędnicy musieli zmierzyć się z atakiem ze strony Rosji. Sprawę opisał największy polski portal na prawej stronie medialnej – Dorzeczy.pl
„Eksperci z Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadzili szereg szkoleń dla mołdawskiego ANRCETI w związku z pogłębiającym się kryzysem energetycznym. Wiele wskazuje na to, że Putin próbuje zdestabilizować sytuację wewnętrzną w tym kraju”
– napisał red. Robert Zawadzki na Dorzeczy.pl, dziennikarz znany głównie telewidzom jako prowadzący programy autorskie w Telewizji Trwam.
Zawadzki podkreśla, że atak na Mołdawię polegający na ograniczeniu dostaw gazu przez Gazprom (a co za tym idzie utrudnienia w dostawach prądu i realizacji świadczeń elektronicznych, komunikacyjnych) wynika z proeuropejskiego kursu Mołdawii i jej formalnego wniosku o akces do Unii Europejskiej.
„Jest absolutnie zasadne, by cała europejska wspólnota, kraje, które są dzisiaj w lepszej sytuacji materialnej, wsparły Mołdawię”
– powiedział Andrzej Duda po rozmowach z Maią Sandu (na zdjęciu), prezydentem Mołdawii.
Taką pomoc realizuje m.in. UKE poprzez fundusze polskiego MSZ.
„Na szczęście już rok temu polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zainicjował serię szkoleń dla swojego mołdawskiego odpowiednika, czyli ANRCETI (Krajowa Agencji Regulacyjna do spraw Komunikacji Elektronicznej i Technologii Informacyjnych). Celem programu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych było „wsparcie regulatora mołdawskiego w obszarach dot. współdzielenia infrastruktury telekomunikacyjnej, usługi powszechnej, obowiązków licencyjnych związanych z wykorzystaniem pasma 3,5 GHz oraz transgranicznego doręczania paczek pocztowych”. Wielomiesięczny projekt zakończył się w listopadzie, a więc w „idealnym” momencie – właśnie przyszła pora na wykorzystanie nowych doświadczeń w przeciwdziałaniu kryzysowi energetycznemu. Podsumowanie dotychczasowych prac i rezultatów projektu miało miejsce 22 listopada w formie wideokonferencji, a w spotkaniu wzięli udział m.in. prezes UKE Jacek Oko, eksperci UKE oraz przedstawiciele ANRCETI. Polsko-mołdawska współpraca w zakresie obrony infrastruktury krytycznej obu państw może zaowocować w przyszłości kolejnymi programami rozwojowymi. Warto nagłośnić ten fakt, ponieważ świadczy to jasno o tym, że Polska udziela pomocy nie tylko Ukrainie, ale również innym krajom zagrożonym ze strony rosyjskiego imperializmu”
– napisał Zawadzki o szkoleniu w ramach EaPeReg na łamach portalu tygodnika „Do Rzeczy”.
EaPeReg to niezależna platforma regulatorów łączności elektronicznej, która powstała we wrześniu 2012 roku w Mołdawii po zatwierdzeniu Memorandum of Understanding of the Eastern Partnership Regulators Network. W pracach sieci uczestniczą kraje Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina), kraje UE oraz Komisja Europejska. Aktualnie sieć działa w ramach Panelu HDM (ds. harmonizacji rynków cyfrowych; ang. Panel on Harmonisation of Digital Markets) i ze wsparciem programu EU4Digital. Celem EaPeReg jest wspieranie krajów Partnerstwa Wschodniego w rozwoju społeczno-ekonomicznym poprzez rozwój ich rynków łączności elektronicznej oraz współpracę z krajami UE. Głównym forum decyzyjnym EaPeReg jest posiedzenie plenarne, na którym prawo do głosowania mają jedynie członkowie sieci, tj. 6 krajów Partnerstwa Wschodniego. Dodatkowo część krajów UE ma status doradcy w sieci (Czechy, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Węgry).
fot. uke.gov.pl
Na zdjęciu Prezydent Mołdawii i Prezydent RP podczas lipcowego spotkania w Polsce