Też słyszałeś różne brednie? Fakty mity o COVID-19

W sieci jest mnóstwo kłamstw na temat COVID-19, dlatego prezentujemy dla was wszystkie fakty i mity o koronawirusie: Jak odróżnić grypę od koronawirusa, jakie są objawy? Poniżej dowiecie się wszystkiego, co potrzebne, żeby to wiedzieć.

ZOBACZ TEŻ: Magda Gessler zdobyła się na bolesne wyznanie. Okropne

Rozwijająca się szybko pandemia koronawirusa COVID-19. powoduje w ludziach stan narastającej paniki, a to prowadzi do powstawania różnych mitów na jego temat. Poniżej postanowiliśmy przedstawić wam wszystkie fakty i mity dotyczące koronawirusa jakie obecnie krążą po sieci. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będziesz w stanie odpowiednio przygotować się na zagrożenie jaki stanowi w tym momencie panoszący się wirus.

Fakty i mity o koronawirusie COVID-19

I. Czy Koronawirus to problem dla świata? – tak to prawda

Oczywiście nie ma co wpadać w panikę, ale lekceważenie koronawirusa COVID-19 byłoby głupotą. Chociażby dlatego, że ten szczep wirusa jest totalnie czymś nowym, naukowcy na świecie nigdy wcześniej się z nim nie spotkali, dodatkowo tempo jego rozwoju jest alarmująco szybkie. Dlatego ostrożne podejście do tematu to podstawa.

II. Wystawienie się na światło UV uchroni mnie przed zarażeniem- jest to mit

Przy takich problemach jak Koronawirus zawsze powstaje wiele pseudoteorii naukowych, które zalewają internet. Naświetlanie dłoni promieniami UV nie pomoże, tak samo jak spożywanie czosnku, nacieranie się oleje sezamowym, czy płukanie gardła i ust. To nie pomaga w walce z wirusem, a dodatkowo naświetlanie promieniami UV jest szkodliwe dla zdrowia.

III. Koronawirus COVID-19 ma objawy zbliżone do przeziębienia- jest to prawda

Objawy tej odmiany koronawirusa są faktycznie zbliżone do przeziębienia. Są to między innymi: wysoka gorączka, suchy kaszel, czy duszności, w późniejszym czasie także bóle głowy, mięśni oraz ogólne osłabienie organizmu.

IV. Nie mamy szczepionki przeciwko koronawirusowi COVID-19 – jest to niestety prawda

Mimo prowadzonych w intensywnym tempie prac nad szczepionką w różnych instytutach na całym świecie, w tym momencie nie ma skutecznej szczepionki przeciw COVID-19. Potrzebnych będzie jeszcze kilka miesięcy zanim taką uzyskamy. Szczepionki na inne odmiany grypy, czy zapalenie płuc nie są skuteczne, także antybiotyki nie działają. Trzeba pamiętać, że zwalczają one bakterie, a nie wirusy. Są obecnie testowane szczepionki na koronawirusa jednakże ich skuteczność nie została jeszcze w pełni potwierdzona.

VI. Maseczka ochroni mnie przed wirusem – jest to tylko częściowo prawda

Koronawirus COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, czyli zarazić możemy się poprzez kontakt ze śliną lub wydzieliną z nosa zarażonego. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób skłania się do zakupu maseczki. Niestety ochronę da nam tylko półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3. Zwykłe, a zarazem najpopularniejsze w tym momencie maseczki chirurgiczne, pomogą tylko w pewnych sytuacjach, np. gdy opiekujemy się chorym lub gdy sami jesteśmy zarażeni, żeby nie roznosić wirusa na następne osoby.

Czytaj też: Kochały go miliony Polaków! Po tragicznej śmierci, nie miał go nawet kto pochować

VII. Mam płyn antybakteryjny, nic mi nie będzie – to jest mit

Podstawą jest utrzymywanie higieny osobistej i częste mycie rąk mydłem i wodą. Płyn antybakteryjny może być dodatkową pomocą, ale jeżeli nie masz go w domu tragedia się nie stanie. Po prostu często i dokładnie myj ręce.

VIII. Koronawirus na pewno mnie zabije – jest to oczywiście mit

Nie ma co panikować, najnowsze badania wskazują, że śmiertelność koronawirusa COVID-19 utrzymuje się na poziomie 1,4%, czyli na 1000 chorych umrze 14, dla porównania przy zwykłej grypie ten wskaźnik utrzymuje się na poziomie 1%.

W sieci jest mnóstwo kłamstw na temat COVID-19, dlatego prezentujemy fakty i mity o koronawirusie: Jak odróżnić grypę od koronawirusa, jakie są objawy?
W sieci jest mnóstwo kłamstw na temat COVID-19, dlatego prezentujemy fakty i mity o koronawirusie: Jak odróżnić grypę od koronawirusa, jakie są objawy?

Źródło: Interia

Polecamy także:

Jackowski o epidemii koronawirusa w Polsce. Co przewidział?

Oto jak Polacy ocenili działania rządu ws koronawirusa

Świat wstrzymał oddech. Trump wysuwa poważne oskarżenia ws koronawirusa

To może Cię również zainteresować:

Najpierw śmierć męża, a teraz to! Królikowska przeżywa koszmar

El Dursi jest przerażona! Niepokojące wideo

Tak wyglądają ręce Manowskiej! Okropny widok

, ,
Małgorzata Piętak

About Małgorzata Piętak

Zafascynowana światem show-biznesu. Interesuje mnie życie gwiazd dlatego jestem ze wszystkim na bieżąco. Diety, sekrety celebrytów, modowe ciekawostki to mój świat
View all posts by Małgorzata Piętak →