Nowy zakaz od 20 maja. Obejmie 8 mln Polaków

Unia zarządziła, że terenie całej wspólnoty zostaną wycofane miętowe papierosy, popularne mentole znikną z półek sklepowych, od 20 maja zakaz sprzedaży.

Zobacz również: Powrót do szkoły jeszcze w maju? Jest jasny komentarz

W Polsce około 4 milionów Polaków to regularni palacze papierosów. Niestety wkrótce czeka ich mała rewolucja w sklepach. Okazuje się bowiem,  że na mocy implementacji dyrektywy Unii Europejskiej, Polska wycofuje tego typu produkty tytoniowe ze sprzedaży. Już teraz w pewnych sytuacjach zaopatrzenie się w większą ilość popularnych „mentoli” może okazać się żmudne.

Już od 20 maja w środę za niecałe dwa tygodnie, na całym obszarze Unii Europejskiej wchodzi w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Jest to przede wszystkim ostateczny skutek implementacji dyrektywy tytoniowej.

W Polsce popularne mentole regularnie pali ponad 4 miliony osób. Z przeprowadzonych badań ponadto wynika, że wielu z nich nie wie o tym, że wkrótce ich ulubiony produkt zniknie definitywnie ze sklepowych półek.

– Zastanawiam się, czy ludzie w ogóle zdają sobie sprawę, że za dwa tygodnie w ogóle nie będzie mentoli – pytał  dziennikarz Interii – Niektórzy nie.

Miętowe papierosy wycofane

„Jak to, jak to?” Tak to! – opisuje reakcje klientów sprzedawca pytany przez dziennikarza. Z kolei w innym sklepie sprzedawczyni opowiada, że klienci myślą, że papierosy mentolowe będą wycofane 20 maja i dopiero wtedy nadejdzie ich ostateczny kres. Otóż nie! – A my się musimy wyprzedać wcześniej – opowiada.

I podkreśla jednocześnie, że mentole zostały „zablokowane do zamówień ze trzy tygodnie temu, może miesiąc”.

W tej sprawie głos zagrała także Agnieszka Plencer – prezes Forum Konsumentów.

Czytaj też: Wałęsę ostro poniosło. Zwrócił się do wszystkich Polaków

– Uważam, że zakazy i nakazy w zmianie zachowań konsumenckich nie są najlepszym rozwiązaniem i prowokują do szukania innych rozwiązań. Osoby palące papierosy mentolowe w większości nie zamierzają rzucać palenia – wskazuje Agnieszka Plencler .

– Z badań wynika, że blisko 50% konsumentów nie wie o zakazie sprzedaży, który ma wejść 20 maja. Jednocześnie prawie 20% badanych deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku. […] Polska wyróżnia się na tle krajów Unii Europejską, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30% rynku. W niektórych sklepach odpowiadają one za 15%, a nawet 40% obrotu. Dlatego ta planowana zmiana, będzie miała tak duży wpływ na handel detaliczny w Polsce

– powiedział Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Unia zarządziła, że terenie całej wspólnoty zostaną wycofane miętowe papierosy, popularne mentole znikną z półek sklepowych, od 20 maja zakaz sprzedaży
Unia zarządziła, że terenie całej wspólnoty zostaną wycofane miętowe papierosy, popularne mentole znikną z półek sklepowych, od 20 maja zakaz sprzedaży

Źródło: Interia

Polecamy także:

Tak postępuje się z chorymi na COVID-19 w Polsce. Wstrząsający materiał

Trafiono na trop w sprawie Kacperka. Nowe informacje

Poważna pomyłka Ministerstwa! Liczba zakażonych jest inna niż podano

Polecamy także:

Wiemy od kiedy otworzą restauracje! Przeciek z rządu

Wojewódzki krótko podsumował Hołownię. Chyba nie o to chodziło

Szokujące doniesienia o Kim Dzong Unie! Same kłamstwa?

, , , ,
Avatar

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →