Ujawniono o czym rozmawiał Grodzki z Ambasadorem Rosji

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Zwrot wraku prezydenckiego tupolewa TU-154, udostępnienie dokumentów z rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej i propozycja odnowienie kontaktów na szczeblu wicemarszałków izb obu krajów. To tematy jakie między innymi poruszono podczas spotkania na linii marszałek Senatu Tomasz Grodzki – ambasador Federacji Rosyjskiej Siergiej Andriejew. Spotkanie Grodzki – Andriejew Zwrot wraku tupolewa TU-154, udostępnienie dokumentów rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej. Jaki był wynik z tego spotkania? Czy nastąpiły jakieś ustalenia?

TO JEST PILNE: Polacy przechwycili rosyjski samolot wojskowy! Polskie myśliwce poderwane do lotu

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Spotkanie odbyło się 19 grudnia 2019 roku. Polska Agencja Prasowa dotarła i postanowiła ujawnić notatkę pochodzącą z tego wydarzenia.

Spotkanie akurat w tamtym czasie było „gorącym kartoflem” ponieważ doszło do niego akurat wtedy gdy Władimir Putin zaczął obarczać Polskę winą za II wojnę światową.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W notatce czytamy, że podczas przywitania ambasadora Federacji Rosyjskiej marszałek Grodzki „wyraził przekonanie, że dialog jest lepszy niż jego brak”.

„W odpowiedzi ambasador skonstatował, że dialogu międzyparlamentarnego już dłuższy czas między Rosją i Polską nie ma wcale. Wspomniał, że wówczas (w 2014) senator W. Cimoszewicz – ówczesny przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych poinformował go o decyzji władz Senatu o całkowitym zawieszeniu kontaktów i dialogu. W 2017 r. w St. Petersburgu podczas statutowej konferencji Unii Międzyparlamentarnej Polska nie była w ogóle reprezentowana” – czytamy w notatce opisanej przez PAP.

Adolf Hitler przeżył w 1945 roku? Są dowody od FBI (wideo)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Spotkanie Grodzki – Andriejew: Zwrot wraku prezydenckiego tupolewa Tu-154 oraz dokumenty dotyczące obławy augustowskiej

Spotkanie Grodzki - Andriejew Zwrot wraku tupolewa TU-154, udostępnienie dokumentów rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej
Spotkanie Grodzki – Andriejew Zwrot wraku tupolewa TU-154, udostępnienie dokumentów rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej

„Pan Marszałek stanowczo zaznaczył, że oczekiwania Polski wobec Rosji nie zmieniły się: nadal oczekujemy pilnego zwrotu wraku Tu-154, pełnej realizacji postanowień mińskich i Formatu Normandzkiego, otwarcia rynku rosyjskiego dla polskich towarów eksportowych oraz odnalezienia i udostępnienia dokumentów z rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej i miejsca pochówku jej ofiar. Uważa osobiście, że nie powinno się dopuszczać do sytuacji, gdy inni rozmawiają o nas” – czytamy w notatce zaprezentowanej przez Polską Agencję Prasową.

Zobacz też: Nazista zostawił po sobie testament. Jego treść zaskoczyła wszystkich!

Marszałek Grodzki po ówczesnym uzgodnieniu tematu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych zakomunikował, że należało by odnowić kontakty pomiędzy izbami parlamentarnymi Rosji i Polski, jednakże na poziomie wicemarszałków. Wszystko dlatego, aby ponownie ostrożnie „udrożnić” i rozpocząć dobrą komunikację opartej na zasadach dobrych relacji.

Ambasador Federacji Rosyjskiej Andriejew odpowiada Grodzkiemu

Ambasador Siergiej Andriejem według notatki zaprezentowanej przez PAP wyraził swoje zadowolenie. Krok który został poczyniony na spotkaniu uznał za dobry omen. Jednakże podkreślił, że Rosja wciąż ma oczekiwania wobec Polski z których nie ma zamiaru się wycofywać.

Jest to „zniesienie zachodnich sankcji; w sprawie wraku podkreślił, że strona rosyjska nie rozumie pojawiających się w związku z katastrofą teorii spiskowych; archiwa są – szczególnie po burzeniu pomników w Polsce i polskiej ustawie historycznej – zamrożone; co do rozmów mińskich i Ukrainy – mamy różne podejście do tych spraw, ale nie jest to powód do zamrożenia dialogu, a odwróceni plecami do siebie nie porozumiewamy się” – głosi notatka.

Spotkanie Grodzki Andriejew: Kontrowersje wokół spotkania

Po spotkaniu jakie odbyło się w drugiej połowie grudnia 2019 roku, Marszałek Grodzki był mocno krytykowany. Zarzucano mu prowadzenie własnej polityki zagranicznej.

Jacek Sasin, wicepremier również nie pozostawił na Marszałku suchej nitki

„Chodzi o pewien całokształt zdarzeń, nie o pewien jednostkowy fakt spotkania z ambasadorem Rosji, chociaż wiemy, że to spotkanie było odradzane, mamy komunikaty również z MSZ, że były sugestie, żeby tę sprawę poprowadzić inaczej. Pan marszałek Grodzki to zignorował. Natomiast chodzi o to, że nie może być kilku konkurujących ze sobą ośrodków, w żadnym państwie, które prowadzą politykę zagraniczną” – mówił Jacek Sasin w rozmowie w TVP.

Sasin nie był jedynym krytykiem Grodzkiego. Podobnie na łamach portalu wPolityce.pl ostro wypowiadał się na ten temat wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zabijać nauczył się jako dziecko. Wzbudzał przerażenie wśród wrogów. Na wojnie nie miał sobie równych

„Departament Wschodni MSZ zasugerował, że z politycznego punktu widzenia właściwsze byłoby zgodnie z zasadą wzajemności obniżenie rangi spotkania. Marszałek nie uwzględnił tej sugestii” – powiedział Szynkowski vel Sęk dla portalu wPolityce.pl

Putin zaatakował Polskę – kontrowersyjne wystąpienie

To własnie w dzień spotkania ambasadora i Marszałka Senatu Władimir Putin wygłosił kontrowersyjne przemówienie uderzające w interesy Polski. W kilku słowach wyraził swoje niezadowolenie przyjęta rezolucją PE dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Oświadczył, że stawianie na jednej płaszczyźnie ZSRR i Niemiec hitlerowskich jest „szczytem cynizmu”.

Czytaj też: Nazista zostawił po sobie testament. Jego treść zaskoczyła wszystkich!

„Totalitaryzm zasługuje na potępienie (…), można potępiać dowolnie stalinizm i ogółem totalitaryzm (…), nasz naród najbardziej ucierpiał z jego powodu, ale porównywanie stalinizmu i Niemiec faszystowskich świadczy o nieznajomości historii” – powiedział Władimir Putin.

Według rosyjskiego prezydenta Józef Stalin „nie splamił się bezpośrednimi kontaktami” z Adolfem Hitlerem, a ZSRR jako ostatnie państwo podpisało z Niemcami hitlerowskimi pakt o nieagresji. Odnosząc się do tajnych protokołów tego paktu, których konsekwencją był rozbiór Polski, Putin oznajmił, że Polska „sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji”, a wojska sowieckie wkroczyły do Polski (17 września 1939 roku – PAP) „po tym, jak polski rząd utracił kontrolę nad swoimi siłami zbrojnymi” i opuścił kraj. „Nie było o tym z kim rozmawiać” – czytamy na stronie Interii która cytuje PAP.

źródło: Interia, PAP

POLECAMY:

Wałęsa oszalał! Namawia Polaków do ostateczności
Szok! Michał Szpak i znana gwiazda zostaną rodziną!
Widzowie w szoku! Królowa Życia jest w ciąży – wyznała kto jest ojcem
Frasyniuk bezczelnie zaatakował zmarłego ojca premiera – Morawiecki go rozszarpał
Izrael ujawnił prawdziwy cel Putina! Chodzi o Polskę
Gessler dodała zdjęcie na Insta – szybko sprowadzili ją na ziemię
Siwiec spaliła się ze wstydu! Nie zauważyła jednego szczegółu
Maffashion pokazała gorące zdjęcia! Co za ciało
Chodakowska eksponuje pośladki. Fani są zachwyceni

Spotkanie Grodzki – Andriejew Zwrot wraku tupolewa TU-154, udostępnienie dokumentów rosyjskich archiwów dotyczących obławy augustowskiej

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →