Od dziś maseczki są obowiązkowe w całym kraju, Polacy będą musieli zakładać je wychodząc z domu, są jednak miejsca gdzie nie trzeba ich nosić.
Czytaj też: Makłowiczowi puściły nerwy i ostro zaatakował rząd. Połowa Polski go znienawidzi
Poniżej znajduje się pełna lista zmian z uwzględnieniem stref pomarańczowych i czerwonych. Następnie pełna lista sytuacji w których maseczki nie trzeba nosić, oraz pełen spis miejsc gdzie nie jest to wymagane.
Nowe zasady obowiązują cały kraj, pełna lista i sytuacje gdzie nie trzeba nosić maseczki
Razem z obowiązkiem noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, coraz więcej osób zadaje pytanie odnośnie tego gdzie takiej ochrony zakładać nie trzeba. Oczywiście takie miejsca są i wcale nie jest ich mało. Poniżej pełna lista
Restauracje, puby i bary
Na terenie całego kraju w restauracjach, pubach i barach będzie mógł znajdować się jeden klient na 4 metry kwadratowe. Ponadto zakazano tańca nawet w lokalach, które powstały z takim właśnie przeznaczeniem. W strefach czerwonych lokale będą mogły być otwarte tylko w godzinach 6 – 22, nie dotyczy to jedzenia sprzedawanego na wynos. Oczywistym jest fakt, że podczas jedzenia nie trzeba mieć na twarzy nałożonej maseczki
Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej będą mogły się odbyć pod warunkiem udostępnienia co 4 miejsca na widowni. W przypadku miejsc nieoznakowanych musi być zachowana odległość 1,5 m między uczestnikami imprezy, a wykorzystanych może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Tu obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust
W strefie czerwonej można organizować też plenerowe wydarzenia (na wolnym powietrzu) pod warunkiem, że jednocześnie widownia nie będzie liczyć więcej niż 100 osób, a odległość między widzami wyniesie co najmniej 1,5 m. Jeśli ta odległość będzie przestrzegana, uczestnicy nie muszą mieć maseczek. Podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą imprez w żółtej strefie organizowanych w otwartej przestrzeni.
Będzie możliwość organizacji targów i kongresów, również pod specjalnymi warunkami. Wszyscy bezwzględnie będą musieli mieć nałożone maseczki. Kryterium dystansu też musi zostać spełnione przy czym nie więcej niż połowa wszystkich miejsc.
Wesołe miasteczka i parki rozrywki
W tego typu miejscach może przebywać 1 osoba na 10 m kw. powierzchni. W czerwonej strefie jest bezwzględny zakaz prowadzenia takiej działalności.
Zgromadzenia, marsze, strajki
Jedno zgromadzenie może liczyć maksymalnie 150 osób. Wszyscy uczestnicy muszą zakrywać nos i usta oraz zachować 1,5 metra odległości od siebie.
Dodatkowo pomiędzy dwiema manifestacjami (zgromadzeniami) będzie musiał być zachowany odstęp minimum 100 metrów.
Kościoły, nabożeństwa
Wierni mają bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa, księża są zwolnieni z nakładania maseczki. W strefie czerwonej podczas kościelnych nabożeństw wiernych w świątyni może być nie więcej niż 50 procent. wynosić maksymalnie 50 proc.
Komunikacja miejska
Środki komunikacji miejskiej mogą przewozić w strefie żółtej tylu pasażerów, ile wynosi liczba miejsc siedzących lub tylu, ile stanowi połowa wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Obowiązkowo pasażerowie muszą podróżować w maseczkach.
W strefie czerwonej będzie można przewieźć maksymalnie tylu pasażerów ile wynosi połowa miejsc siedzących i 30% miejsc stojących.
Siłownie i kluby fitness
W strefie żółtej z siłowni można korzystać pod warunkiem zachowania 1,5 metra dystansu przy zasadzie 1 osoba na 7 m kw. W strefie czerwonej 1 osoba na 10 metrów kw. powierzchni.
Imprezy okolicznościowe (od 17 października)
17 października w sobotę wchodzi w życie nowy przepis mówiący o tym ile osób może znajdować się na imprezach okolicznościowych. W żółtej strefie do 75 uczestników, natomiast w strefie czerwonej do maksymalnie 30. Uczestnicy przyjęć okolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stole.
Gdzie nie trzeba nosić maseczki?
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, z obowiązku noszenia maseczek zwolnione będą osoby, które posiadają odpowiednie zaświadczeni od lekarza. To jednak nie wszystko. Przewidziano miejsca w których maseczki nie trzeba będzie nosić.
Nie trzeba będzie nosić maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.
Czerwone powiaty i miasta
RCB będzie informowało gdy której miasto bądź powiat zmieni status związany ze strefą.
W czerwonej strefie od soboty, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdują się 32 powiaty: aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie); bełchatowski, wieluński (woj. łódzkie); limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (w woj. małopolskie); otwocki i szydłowiecki (woj. mazowieckie); oleski (woj. opolskie); dębicki i mielecki (woj. podkarpackie); białostocki, zambrowski (woj. podlaskie); kartuski, kościerski, pucki, słupski (woj. pomorskie); kłobucki (woj. śląskie); kielecki (woj. świętokrzyskie); bartoszycki, działdowski, iławski i w ostródzki (woj. warmińsko-mazurski); krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński (woj. wielkopolskie).
Na liście jest też sześć miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.
Wszystkie informacje o obostrzeniach są dostępne TUTAJ.