Wybory prezydenckie 2020: Termin wyborów prezydenckich ustalony na 10 maja według PKW jest nierealny. Czy PiS zmieni datę głosowania i da wybór Polakom? Sytuacja w związku z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich jest z każdym dniem coraz bardziej napięta.
Czytaj też: Od jutra otwarte galerie handlowe. Zobacz zasady
Rząd uparcie chcę przeprowadzić wybory, lecz coraz mniej prawdopodobne wydaje się ich zorganizowanie 10 maja. Małe prawdopodobieństwo odbycia się święta demokracji w tym terminie podkreślił sam minister aktywów państwowych – Jacek Sasin. W całej sprawie głos zabrał również szef PKW – Sylwester Marciniak.
Termin wyborów prezydenckich
Szef PKW zwraca przede wszystkim uwagę na skomplikowaną sytuację prawną w kraju. Zwrócił także uwagę na pewną sekwencję zdarzeń mających miejsce w ostatnich dwóch miesiącach.
Zdaniem Marciniaka proces wyborczy przebiegał bez większych problemów do 26 marca. Jednak od momentu, gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzeniła się na cały świat, pojawiły się nowe wyzwania, z którymi aktualnie przyszło nam się mierzyć. Szef PKW zaznacza, że pomocna w tej sprawie ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wciąż nie obowiązuje.
Stanowisko szefa PKW
„Ta ustawa jeszcze nie obowiązuje, a wprowadza zasadę, iż wybory zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Co więcej, pakiety wyborcze mają być sporządzane na zlecenie ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, a następnie mają być przekazywane operatorowi wyznaczonemu. Poza tymi czynnościami, jeśli ustawa z 6 kwietnia wejdzie w życie, rola PKW będzie podobna jak dotychczas, z tym że pełnomocnicy PKW w terenie powołają gminne obwodowe komisje wyborcze. Na razie PKW, jak również Krajowe Biuro Wyborcze, nie mają jednak zapewnionych prawnych warunków do przeprowadzenia procesu wyborczego”
– przypomniał.
Marciniak podkreśla również, że w dzisiejszej sytuacji potrzebny jest kompromis między administracją władzy rządowej oraz samorządowej.
Zobacz również: Doda skompromitowana! Nagranie krąży w sieci
„wybory prezydenckie w maju uda się jedynie wtedy przeprowadzić, gdy będzie jednoznacznie uregulowany stan prawny i współdziałanie organów administracji rządowej i samorządowej”. „Nie bez znaczenia będzie też konsensus sił politycznych, który zawsze ma wpływ na zaufanie obywateli do procedur wyborczych. Nie ma co ukrywać, największym wyzwaniem będzie też czas, a w zasadzie jego brak”
– wskazał.
Źródło: Interia
Polecamy także:
Pilny zwrot w sprawie Kacpra! Matka zaatakowała policję
Nowy, nietypowy objaw COVID-19. Spójrz na swoje palce (foto)
Plotki okazały się prawdą. Andrzej Duda tłumaczy
Polecamy także:
Doda skompromitowana! Nagranie krąży w sieci
Od jutra otwarte galerie handlowe. Zobacz zasady
Nowe zgony i zakażenia! Niepokojące sygnały