Wlk. Brytania odtajniła szokujące dokumenty o przeszłości Polski. Będzie gorąco

Udostępnij:
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Wielka Brytania zdecydowała się na odtajnienie poufnych dokumentów zawierających informacje o historycznych relacjach z Polską i jej trudnej sytuacji. Zapis wewnętrznej korespondencji rządu w Londynie rzuca nowe światło na to, co działo się kilkadziesiąt lat temu w Warszawie oraz, kto próbował wpływać na proces politycznych zmian. Będzie naprawdę gorąco.

Władze Zjednoczonego Królestwa na przełomie wieków gorąco wspierały polityczną i ekonomiczną transformację w Polsce, która rozpoczęła się pod koniec lat 90-tych. Związki polskiego podziemia z Wielką Brytanii sięgały czasów II wojny światowej, kiedy to zlokalizowano tam rząd na uchodźstwie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Upadek komunizmu pozwolił Brytyjczykom na ponowne ustanowienie swoich wpływów politycznych w Polsce, w czym ochoczo pomagała im opozycja. Przebieg rozmów i negocjacji wejścia naszego kraju do bloku państw zachodnich obrazuje odtajniona korespondencja najwyższych władz na Wyspach.

Często figuruje w niej Bronisław Geremek, który z Brytyjczykami rozmawiał o pomocy Polsce w wyjściu z kryzysu gospodarczego. Wyszczególnione są także priorytetowe dla stronnictwa skupionego wokół Solidarności cele w procesie naprawy państwa.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

– Geremek […] potwierdza palącą potrzebę pomocy żywnościowej, dostrzega jednocześnie, że główny wysiłek w ekonomicznej restrukturyzacji musi stać się udziałem samych Polaków – czytamy.

Dokumenty informują również, że minister spraw zagranicznych w latach 1997-2000 stawiał na Andrzeja Olechowskiego, polityka PZPR. Funkcję tę Olechowski faktycznie sprawował w latach 1993-1995.

Wielka Brytania ujawnia

Dla Brytyjczyków już w 1989 jasne były motywacje polskich polityków i kulisy decyzji podjętych przy Okrągłym Stole. Dokumenty, które ujawniła Wielka Brytania, zawierają opis postawienia Wojciecha Jaruzelskiego na stanowisku prezydenta PRL, jasno wskazując, że jedyną realną alternatywą dla generała był jego kolega po fachu, Czesław Kiszczak.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Ciekawe jest również, że głównym zmartwieniem dla opozycji nie był postawa ZSRR wobec transformacji w Polsce oraz rodzimi komuniści, ale wzrosty cen na rynku i problemu przemysłu wydobywczego. W tej drugiej dziedzinie otwarcie prosił o wsparcie Londynu.

Geremek utrzymywał w tamtym czasie ożywione kontakty z inwestorami, ekspertami i lobbystami z zachodu. Jednym z wymienionych jest George Soros, który dziś powoduje czerwień na twarzach partii prawicowych, ja te rządzące Polską czy Węgrami.

 Polska może osiągnąć demokrację tylko na podstawie reformy ekonomicznej, która wymaga udziału obcego kapitału. Pojawiło się wiele propozycji zagranicznej pomocy, głównie te stworzone przez Georgea Sorosa – piszą Wyspiarze.

Ujawnienie dokumentów może doprowadzić do politycznego zawirowania. Zapiski z Downing Street nr 10, czyli rezydencji brytyjskiego premiera powodują wiele pytań, szczególnie dotyczących roli Sorosa w transformacji ustrojowej nad Wisłą. Można się spodziewać, że sprawą zainteresuje się cała Zjednoczona Prawica, ale także PO czy Nowoczesna, gdyż w rozmowach roku 1989 udział brał Jarosław Kaczyński.

  

źródło: niezlomni.com

window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({article:"auto"}),function(o,a,t,e){document.getElementById(e)||(o.async=1,o.src="//cdn.taboola.com/libtrc/magdad-wlocie/loader.js",o.id=e,a.parentNode.insertBefore(o,a))}(document.createElement("script"),document.getElementsByTagName("script")[0],0,"tb_loader_script"),window.performance&&"function"==typeof window.performance.mark&&window.performance.mark("tbl_ic"),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({mode:"alternating-thumbnails-a",container:"taboola-below-article-thumbnails",placement:"Below Article Thumbnails",target_type:"mix"}),window._taboola=window._taboola||[],_taboola.push({flush:!0}),console.log("wykonało się");

About Redakcja wLocie.pl

Cały zespół redakcyjny wLocie.pl pracuje na to aby dostarczyć państwu najnowsze i jednocześnie najciekawsze wiadomości z Polski i ze świata
View all posts by Redakcja wLocie.pl →