Nie żyje Kirk Douglas, aktor i legenda kina miał 103 lata – poinformował o tym jego syn Michael Douglas.
TO JEST CZYTANE NAJCZĘŚCIEJ:
- Fani wstrzymali oddech! Anna Mucha bierze ślub? Zdjęcie mówi wszystko
- Przyjaciółka Królikowskiego ujawniła bolesną prawdę. Nikt nie wiedział
- Zatajone przed Polakami bogactwa Polski. Mowa o bilionach dolarów
„Z ogromnym smutkiem wspólnie z braćmi musimy ogłosić, że Kirk Douglas opuścił nas dzisiaj w wieku 103 lat. Był legendą, aktorem ze złotej epoki kina (…). Ale dla mnie i moich braci był po prostu tatą, dla Catherine, wspaniałym teściem, dla wnuków kochającym dziadkiem, a dla żony Anne – znakomitym mężem.
Kirk dobrze przeżył swoje życie, zostawia po sobie filmowe dziedzictwo, które będzie trwało przez następne pokolenia. Był filantropem, który pracował dla społeczeństwa i walczył o pokój na świecie.
Pozwólcie, że zakończę słowami, które mu powiedziałem w dniu jego ostatnich urodzin i które zawsze pozostaną prawdziwe: Tato – bardzo cię kocham i jestem dumny, że jestem twoim synem”
– napisał Michael Douglas na Facebooku .
Czytaj też: Przyjaciółka Królikowskiego ujawniła bolesną prawdę. Nikt nie wiedział
Kirk Douglas urodził się w 1916 roku w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork . Pochodził z rodziny żydowskich imigrantów i nazywał się Issur Danielovitch Demsky. Jego rodzina pochodziła spod Mohylewa, które niegdyś należało do Rosji, obecnie to Białoruś.
Kirk Douglas nie żyje – Oscary za twórczość
Kirk zadebiutował w 1946 roku w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Jednakże jego sława obiegła cały świat po słynnym filmie „Spartakus”, w którym wcielił się w rolę przywódcy powstania niewolników. Zagrał w takich hollywoodzkich produkcjach jak: „Ostatni zachód słońca” (1961), „Układ” (1969) czy „Był sobie łajdak” (1970).
Czytaj też: Gwiazda TVN jest nie do poznania! Metamorfoza zwala z nóg
Oscara za całokształt Twórczości otrzymał w 1966 roku, jednakże już wczesniej trzykrotnie był do tej nagrody nominowany za filmy: „Champion” (1949), „Piękny i zły” (1952) oraz „Pasja życia” (1956). Był również zdobywca Złotego Globu za rolę Vincenta van Gogha.
W 1968 roku odebrał nagrodę im. Cecila B. DeMille’a. American Film Institute umieścił go na 17. miejscu na liście największych amerykańskich aktorów wszech czasów. – informuje portal Interia.
Prezydent Stanów Zjednoczonych w 1981 roku przyznał Kirkowi Douglasowi najwyższe z możliwych cywilne odznaczenie – Medal Wolności. Jest również kawalerem francuskiego orderu Legii Honorowej.
Wizyta w łódzkiej szkole filmowej
Kirk Douglas w 1996 roku odwiedził łódzką szkołę filmową. Spotkał się ze studentami i dziennikarzami, a relację z wizyty ukoronowała etiuda Marka Piwowskiego i Feriduna Erola: „Welcome Kirk”.
Michael Douglas wspominając ojca podkreślił, że prócz zagrania w ponad 90 filmach podczas swojej 70 -letniej kariery, jego ojciec Kirk przyczynił się również do likwidacji czarnej listy aktorów Hollywood. Była to lista aktorów, reżyserów i pisarzy, odrzuconych z powodu sympatyzowania bądź podejrzeń o sympatyzowanie z ruchem komunistycznym w latach pięćdziesiątych.
źródło: interia
POLECAMY:
Andrzej Duda wprowadzi związki partnerskie? Jest komentarz
Doda i Emil Stępień uciekli z Telekamer. Znamy powód!
Afera! Rozenek oszukała wszystkich. Zdjęcie ujawniło prawdę.
Wieniawa szokuje na Telekamerach. Tak gratulowała Baronowi
Szokujące wyznanie gwiazdy TVN! Zarabia ciałem – szczerze jak nigdy